Srovnat si na pár kliknutí více nabídek povinného ručení nebo havarijního pojištění? Před 10 lety nemožné, dnes hlavní způsob prodeje povinného ručení. Společně s tím, jak se mění nákupní zvyklosti spotřebitelů ve prospěch on-line kalkulaček, roste i počet webů, které to umožňují. Známe je všechny.

Kdo je kdo

Na začátku července 2021 na českém internetu existovalo 14 různých srovnávačů povinného ručení. Některé kalkulačky jsou dostupné nejen na základní webové adrese (primární doména), ale i na dalších /(sekundárních) webech. Důvodem je snaha buď získat více uživatelů nebo snaha o rozšíření portfolia nabízených produktů. Typickým příkladem je web epojisteni.cz, který začínal jako srovnávač pojištění, ale následně společnost rozšířila působení i na další produkty typu energie či plyn. Doména s názvem epojisteni.cz již nepokrývala nabídku, a tak se společnost rozhodla k rebrendingu na srovnejto.cz, ale původní doménu s vysokou znalostí mezi lidmi stále provozuje. Podobný příběh stojí i za doménami top-pojisteni.cz a usetreno.cz.

14 různých kalkulaček znamená pouze 13 nezávislých společností. Dvě kalkulačky patří do stejné skupiny firem. Společnost AOF, s.r.o. provozující srovnávač Porovnej24.cz byla nedávno koupena společností Netrisk Group, které patří také Klik.cz. Kalkulačky jsou zatím odlišné a bude zajímavé sledovat, zda je bude společnost Netrisk Group držet odděleně.

Srovnávač (primární web) Společnost
1 Jaropojisteni.cz JARO pojištění s.r.o.
2 Kalkulator.cz Kalkulátor.cz, s.r.o.
3 Kalkulik.cz Broker Consulting, a. s.
4 Klikpojisteni.cz (Klik.cz) Klikpojisteni.cz, s.r.o. (Netrisk)
5 Pojisteni.com e-Finance Makléři, s.r.o
6 Pojisteni.cz www.POJISTENI.cz, a.s.
7 Porovnej24.cz AOF, s.r.o. (Netrisk)
8 RIXO.cz RIXO a.s.
9 Salvepojisteni.cz Salve Finance, a.s.
10 Srovnator.cz (Suri.cz) PFP s.r.o.
11 Srovnavac.cz Srovnávač.cz, s.r.o.
12 Srovnejto.cz (ePojisteni.cz) Srovnejto.cz a.s.
13 TOP-pojisteni.cz (Usetreno.cz) Ušetřeno s.r.o. (ČSOB skupina)
14 Usetri.penize.cz Partners FS, a.s.

Sekundární weby některých srovnávačů. Porovnej24.cz: Hyperfinance.cz, Levny.cz, Povinneruceni.biz, Povinne-ruceni.tv, Srovnavac24.cz. Srovnator.cz: Povinne-ruceni.com. Srovnejto.cz: 123ruceni.cz, Bahal.cz, iPojisteni.cz, iRuceni.cz, Kalkulackaruceni.cz, Kurzy.cz/povinne-ruceni, mpojisteni.cz, Povin.cz, Yespojisteni.cz. Usetri.penize.cz: Prodej.finance.cz.

Odlišnosti srovnávačů povinného ručení

Jednotlivé srovnávače se výrazně liší. Společnosti volí různé postupy vedoucí k zobrazení nabídky jednotlivých pojišťoven. Některé navrhli web tak, aby klient po zadání údajů získal finální cenu, jiné od klienta nepožadují všechny údaje a soustředí se na sjednání po telefonu. Mezi 4 základní odlišnosti patří:

 1. Finální nebo předběžná cena
  Některé sázejí primárně na prodej přes telefon. V rámci webové kalkulačky se tak klienta neptají na všechny potřebné údaje pro určení ceny, ale soustředí se na získání telefonu klienta. Operátor srovnávače pak klientovi zavolá a pojištění uzavře přes telefon. Protože se srovnávač nezeptal na všechny potřebné údaje, nezobrazuje po vyplnění údajů finální cenu, ale přibližnou cenu nebo cenu „od“. Opačná strategie spočívá v získání všech údajů rozhodných pro cenu hned na počátku a zobrazení seznamu nabídek již s finální cenou.
 2. Skutečné bonusy
  I srovnávače, které se zeptají na všechny údaje ohledně vozidla, neumožňují uživatelům rovnou ověřit reálný stav bonusů. Pro správnou cenu je třeba zadat křestní jméno a rodné číslo (u právnických osob IČ). Pokud se na tyto údaje srovnávač neptá, nemůže být cena finální. Jak je to možné? Všechny pojišťovny vždy kontrolují bonusy v databázi ČKP a dokud tak neučiní, finální cenu neřeknou. Otázky na počet bezeškodných měsíců a počet nehod ve srovnávačích tak vůbec nic neznamenají a je otázkou, proč se na ně srovnávače vůbec ptají.
 3. Konfigurace povinného ručení
  Většina vozidel v Česku má pouze povinné ručení bez havarijního pojištění. Ale i v rámci povinného ručení si klient může zvolit výši limitu (nejméně 35 miliónů), asistenční službu a doplnit nejoblíbenějším připojištěním skel vozidla. Srovnávač tak může obsahovat filtr (podobně jako v e-shopech), kde si uživatel zadá své požadavky (výše limitu, chci/nechci skla, rozsah asistence) a zobrazí se pouze takové nabídky, které tomuto filtru odpovídají.
 4. Počet pojišťoven
  Na trhu působí 12 pojišťoven s nabídkou povinného ručení (po sloučení AXA a Uniqa jich bude jen 11). Některé srovnávače spolupracují pouze s některými pojišťovnami. A naopak, některé pojišťovny nechtějí spolupracovat se srovnávači nebo nechtějí být zobrazovány na webu a spolupracují jen při prodeji přes telefonní operátory sjednávače. Pro uživatele je samozřejmě nejlepší co největší počet zobrazených pojišťoven.

V první polovině července 2021 jsme v jednotlivých srovnávačích spočítali modelový příklad a výsledky průzkumu jsou uvedeny v tabulce. V tabulce schází usetri.penize.cz – pro zobrazení výsledků je požadováno zadání kódu, který se odesílá na telefon uživatele. Ostatní srovnávače nepodmiňují zobrazení výsledků zadáním skutečného telefonního čísla. Počet pojišťoven uvádí počet nabídek povinného ručení různých pojišťoven po zadání všech údajů (tedy s finální cenou) pro modelový příklad. Pro jiné modelové příklady může být jiný.

Srovnávač Finální cena Včetně bonusů Konfigurace POV Počet pojišťoven
1 Jaropojisteni.cz Ano Volitelně Částečně 6
2 Kalkulator.cz Ano Ano Částečně 6
3 Kalkulik.cz Ano Ano Částečně 4
4 Klik.cz Ne Ne Ano 4
5 Pojisteni.com Ano Ano Ano 5
6 Pojisteni.cz Ano Ano Ano 3
7 Porovnej24.cz Ano Volitelně Ano 8
8 RIXO.cz Ano Ano Ano 5
9 Salvepojisteni.cz Ano Volitelně Ano (?) 5
10 Srovnator.cz Ne Ne Částečně 7
11 Srovnavac.cz Ano Volitelně Ne 6
12 Srovnejto.cz Ne Ne Ne 7-8
13 TOP-pojisteni.cz Ano Volitelně Ano 6

Jaropojisteni.cz

První ze dvou novinek roku 2021. Společnost JARO pojištění se zabývá prodejem pojištění vozidel již dlouho a v roce 2021 spustila i webový srovnávač. Kalkulačka se v prvních krocích zeptá na vše potřebné včetně ročního nájezdu, který je důležitý pro produkt Allianz a Pillow. Pokud uživatel nezadá nájezd, nedozví se u těchto pojišťoven správnou cenu. Uživatel může částečně vložit své požadavky (limit POV nízký-střední-vysoký) a přidat požadovaná připojištění (skla, rozšířená asistence a další doplňková pojištění k povinnému ručení). Tato konfigurace je ale ve vstupních obrazovkách a nelze jednoduše měnit u přehledu nabídek. Zjišťování bonusů není povinné. Navíc je spojeno s blokem s kontaktnímu údaji a uživatel tak ihned nepochopí, proč by měl zaškrtnout políčko „Chci nabídku na míru“. Pokud uživatel nezadá rodné číslo a křestní jméno, zobrazí se ceny pravděpodobně pro nejvyšší bonus a pojištění nelze sjednat, je třeba pro pokračování zadat RČ a křestní jméno (a navíc i pro bonusy nepotřebné příjmení). Kalkulačka spočítala nabídku povinného ručení těchto pojišťoven: ČPP, Direct, Pillow, PVZP, Slavia a Uniqa.

Kalkulator.cz

Druhá novinka roku 2021 vznikla v rámci společnosti Creative Dock, která vyrábí projekty pro různé klienty. Kdo je zadavatelem tohoto projektu není uvedeno. Po zadání všech požadovaných údajů (včetně ročního nájezdu a údajů pro bonus/malus) je uživatel vyzván k výběru ze 3 základních kombinací pojištění (pouze povinné ručení, povinné ručení + pojištění skel, povinné ručení + havarijní pojištění. Lze také zvolit ze 3 variant povinného ručení a 3 variant kombinací povinné ručení + havarijní pojištění. Po volbě varianty se zobrazí nabídky od 6 pojišťoven: Allianz, ČPP, ČSOB poj., Direct, Generali, Kooperativa. Schází tak například Pillow pojišťovna.

Kalkulik.cz

Kalkulátor patří společnosti Broker Consulting. Lze volit srovnání povinné ručení, havarijní pojištění nebo kombinaci. V prvním kroku se zadá většina údajů, ale ne všechny potřebné. V druhém kroku je tak třeba další údaje doplnit, teprve následně se zobrazí srovnání. Součástí zadávaných parametrů je roční nájezd a také údaje pro bonusy (jméno a RČ). I tak se kalkulátor ptá na údaje o počtu měsíců pojištění a počtu škod, tyto údaje nejsou potřeba a přesné hodnoty si může kalkulačka sama získat z databáze ČKP. Zobrazují se 4 pojišťovny: AXA, ČSOB poj., Direct, Slavia. Schází tak například Pillow pojišťovna. U povinného ručení je konfigurace ve volbě limitu (do 50 mil. včetně, nad 50 mil.).

Klikpojisteni.cz

Po zadání pouze několika údajů se zobrazí srovnání, které neobsahuje finální ceny. Po doplnění dalších údajů se již zobrazí koneční ceny, v našem modelovém příkladu se snížil počet pojišťoven. Kalkulačka zobrazila 4 pojišťovny: Direct, Pillow, Slavia, Uniqa. Finální cena se již nezobrazila pro ČPP a ČSOB pojišťovnu, může se ale jednat o důsledek konkrétního modelovaného vozidla. V přehledu je možné jednoduše přidávat různá připojištění (krádež, střet se zvířetem, skla, …).

Pojisteni.com

V prvním kroku se zadají všechny potřebné údaje, včetně jména RČ pro ověření bonusu a volitelně ročního nájezdu. Pokud se roční nájezd nezadá, nespočítají se slevy u Allianz a Pillow pojišťovny. Zobrazilo se 5 pojišťoven: Allianz, ČPP, Direct, Pillow, Slavia. Kooperativa se nezobrazila jako součást přehledu. Přehled obsahuje konfigurátor (skla, živel, krádež, střet se zvířetem, …), po změně nastavení je třeba stisknout tlačítko změnit a vše se přepočítá.

Pojisteni.cz

V prvním kroku se zadají všechny potřebné údaje včetně jména a RČ pro určení bonusu. Kalkulačka se ještě ptá na manuální zadání bezeškodných měsíců, jde o nepotřebnou část vzhledem k použití bonusů z ČKP. Zobrazily se 3 pojišťovny: ČPP, Direct, Slavia. Schází například Pillow pojišťovna. Obrazovka umožňuje konfiguraci připojištění (skla, živel, úraz …).

Porovnej24.cz

V prvním a druhém kroku se zadají potřebné údaje, před zobrazením seznamu nabídek je uživatel vyzván buď k zadání údajů pro načtení bonusů z databáze ČKP nebo k manuálnímu zadání údajů. U zobrazených nabídek je k dispozici konfigurátor (výše limitu, skla, střet se zvěří, živel, …). Nabídka se zobrazila pro pojišťovny: Allianz, ČPP, ČSOB poj, Direct, Hasičská, Pillow, Slavia, UNIQA Group (dříve AXA).

RIXO.cz

Po zadání všech potřebných údajů včetně rodného čísla a jména pro zjištění bonusů se zobrazí výsledné ceny. Nabídka se zobrazila pro pojišťovny: Allianz, ČPP, Direct, Pillow, Slavia. Dle zkušeností uživatelů záleží na vozidle, systém je následující: zobrazí se vždy max. 5 nabídek, které ale mohou obsahovat některou pojišťovnu i vícekrát. Konfigurátor je skrytý za textem „Upravit nabídku“, umožňuje zvolit nižší/vyšší asistenci a některá připojištění.

Salvepojisteni.cz

Po zadání všech nutných informací (dva kroky) a zjištění potřeb klienta (3. krok) se zobrazila finální nabídka. Rodné číslo pro bonusy je možné zadat, kalkulačka umožňuje i manuální vložení hodnot, které je nepřesné a nedostatečné. Nabídka se zobrazila pro pojišťovny: ČSOB poj, Direct, PVZP, Slavia, UNIQA Group (dříve AXA). Schází například Pillow pojišťovna. Konfigurace umožňuje volbu limitu (nízký/střední/vysoký) a některá připojištění. Filtr ale v našem modelovém případě nebyl funkční, způsob jeho použití byl nejasný.

Srovnator.cz

V prvním kroku se zadává pouze část údajů, která nepostačuje pro výpočet konečné ceny. Schází zadání údajů pro přesné určení bonusů z ČKP,  zobrazené nabídky tak nemusí mít finální cenu. Nabídka se zobrazila pro pojišťovny: Allianz, ČPP, ČSOB poj, Direct, Pillow, Slavia, UNIQA Group (dříve AXA). Cena Kooperativy se nezobrazuje jako součást přehledu. Filtr nefunguje jako u jiných srovnávačů, jeho zakliknutí neznamená přepočet, ale je třeba následně ještě pro vybrané povinné ručení samostatně zakliknout v části „Doplňkové pojištění“.

Srovnavac.cz

V prvním kroku se zadají všechny potřebné parametry včetně ročního nájezdu. Pro určení bonusy lze zadat rodné číslo a jméno, je ale i možná varianta zadání bonusů, která ale nemůže dávat správné výsledky u všech pojišťoven. Nabídka se zobrazila pro pojišťovny: ČSOB poj, Direct, Hasičská, Pillow, Slavia, UNIQA Group (dříve AXA). Konfigurace je prakticky žádná, pouze v rámci zadání parametrů lze volit limit ručení (nižší, střední a vyšší).

Srovnejto.cz

Po zadání pouze několika údajů se zobrazí srovnání, které neobsahuje finální ceny. V prvním kroku nelze zadat rodné číslo pro určení přesných bonusů a tedy ceny. Nabídka se zobrazila pro pojišťovny: Allianz, ČPP, Direct, Hasičská, Pillow, Slavia, UNIQA Group (dříve AXA). Po zadání rodného čísla v dalším kroku a návratu na přehled se v nabídce objevila také ČSOB poj. Místo konfigurace nabízí srovnávač předvytvořené balíčky.

TOP-pojisteni.cz

V prvním kroku se zadají všechny potřebné parametry včetně ročního nájezdu. Pro určení bonusů lze zadat rodné číslo a jméno, je ale i možná varianta zadání bonusů, která ale opět nemůže dávat správné výsledky u všech pojišťoven. Nabídka se zobrazila pro pojišťovny: ČPP, ČSOB poj, Direct, Kooperativa, Slavia, UNIQA Group (dříve AXA). Konfigurace umožňuje nastavit výši limitu a připojištění (skla, živel, střet se zvířetem).