Když jsme před časem publikovali článek o pojištění osob a alkoholu, dostali jsme mnoho dotazů a několik dalších tipů na další ustanovení zákona. Rozhodli jsme se vše sepsat a vzniklo 9 otázek a odpovědí. Připomeňme, že z pohledu občanského zákoníku (dále jen Zákon) existují tři druhy pojištění osob: životní pojištění, pojištění úrazu a pojištění nemoci.

1) Co říká Zákon o alkoholu u životního pojištění?

Část Zákona věnovaná životnímu pojištění (§ 2833 a následující) se o alkoholu nezmiňuje. Platí tedy to, co je napsáno v pojistných podmínkách životního pojištění.

2) Co říká Zákon o alkoholu u pojištění úrazu?

Část Zákona věnovaná úrazovému pojištění (§ 2844 a následující) stanovuje pro pojišťovnu několik pravidel pro řešení škod pod vlivem alkoholu. Tím základním je možnost krácení až o jednu polovinu, v případě smrti ale jen když při tom pojištěný někomu těžce ublížil nebo ho zabil. Vše je uvedeno v paragrafu 2846.

§ 2846
(1) Pojistitel má právo snížit pojistné plnění až na jednu polovinu, došlo-li k úrazu následkem toho, že poškozený požil alkohol nebo požil návykovou látku nebo přípravek takovou látku obsahující, odůvodňují-li to okolnosti, za nichž k úrazu došlo. Měl-li však takový úraz za následek smrt poškozeného, má pojistitel právo snížit pojistné plnění jen tehdy, došlo-li k úrazu v souvislosti s činem poškozeného, jímž jinému způsobil těžkou újmu na zdraví nebo smrt.
(2) Právo podle odstavce 1 pojistitel nemá, obsahoval-li alkohol nebo návykovou látku lék, který pojištěný užil způsobem, který pojištěnému předepsal lékař, a pokud pojištěný nebyl lékařem nebo výrobcem léku upozorněn, že v době působení léku nelze vykonávat činnost, v jejímž důsledku došlo k úrazu.

3) Co říká Zákon o alkoholu u pojištění nemoci?

Část Zákona věnovaná pojištění nemoci (§ 2847 a 2848) se o alkoholu nezmiňuje. Platí tedy to, co je napsáno v pojistných podmínkách pojištění nemoci.

Může vyvstat otázka, proč řešíme pojištění nemoci u škod pod vlivem alkoholu, tedy u úrazového děje. Důvod je jednoduchý: na trhu jsou i produkty, které definují kupříkladu pojištění pracovní neschopnosti jako pojištění nemoci. Např. „Pojištění pracovní neschopnosti je sjednáváno jako pojištění škodové a spadá do pododdílu pojištění pro případ nemoci občanského zákoníku.“

V těchto produktech platí, že se pojištění řídí právní úpravou Zákona pro pojištění nemoci, ne pojištěním úrazu a nemoci, jako u většiny produktů. Cílem této konstrukce je definovat pojištění jako škodové, nikoliv obnosové.

4) Mohou se na „alkohol“ vztahovat i jiná ustanovení Zákona?

Pozor na ustanovení § 2800. Pokud došlo např. k úrazu při řízení vozu v opilosti, jde o porušení povinnosti a pojišťovna má právo krátit. Tedy i kdyby pojišťovna u životního pojištění nebo pojištění nemoci neuvedla v podmínkách žádnou sankci ohledně alkoholu, může v případech porušení povinností sankci uplatnit.

§ 2800
Následky porušení povinností
(2) Mělo-li porušení povinnosti pojistníka, pojištěného nebo jiné osoby, která má na pojistné plnění právo, podstatný vliv na vznik pojistné události, její průběh, na zvětšení rozsahu jejích následků nebo na zjištění či určení výše pojistného plnění, má pojistitel právo snížit pojistné plnění úměrně k tomu, jaký vliv mělo toto porušení na rozsah pojistitelovy povinnosti plnit.

5) O jaké „porušení povinnosti“ se v bodě 4 jedná?

Jedná se o povinnosti stanovené nejen pojistnou smlouvou (rozumějme včetně pojistných podmínek), občanského zákoníku, ale také všech dalších právních norem.

Pozor na šířeji pojatou prevenční povinnost vyskytující se v některých pojistných podmínkách ve formě ustanovení: porušení povinnosti pojištěného počínat si tak, aby pojistná událost nenastala. (Formulace prevenční povinnosti § 2900 Zákona je uvedena níže.) V kombinaci s § 2800 dává pojišťovně uvedená formulace právo na krácení také (ale nejen) v případě požití alkoholu.

§ 2900
Vyžadují-li to okolnosti případu nebo zvyklosti soukromého života, je každý povinen počínat si při svém konání tak, aby nedošlo k nedůvodné újmě na svobodě, životě, zdraví nebo na vlastnictví jiného.

6) Může se pojišťovna v úrazovém pojištění odchýlit od § 2846?

Dle právního názoru je § 2846 dispozitivního charakteru (viz např. komentář k paragrafu v systému ASPI). To znamená, že pojišťovna se od něj může odchýlit v obou směrech. Pokud v podmínkách úrazového pojištění nijak nestanoví svůj postup v případě úrazu následkem požití alkoholu, platí § 2846. Pojišťovna může v podmínkách omezit své právo na snížení pojistného plnění. A naopak, pojišťovna může dojednat sankce vyšší. Zde je pojišťovna omezena obecnými zásadami – ustanovení nesmí být v rozporu s dobrými mravy atd. (viz § 1 odst. 2 Zákona).

Pokud občanský zákoník zavádí v § 2846 určitý „standard“ pro sankci ve spojení s požitím alkoholu, bylo by možné vyložit, že v případě vyšší sankce se jedná vůči spotřebiteli o překvapivé ujednání. Dle § 1753 by takové ujednání bylo neplatné, pokud by nebylo obsahem pojistné smlouvy v užším slova smyslu. Tj. muselo by být uvedeno přímo v pojistné smlouvě, ne pouze v pojistných podmínkách. Zatím bohužel schází judikatura řešící tento stav. Doufejme, že některý z klientů s produktem, který krátí plnění v případě úrazu o 100 % zkusí postup napadnout u soudu a díky jeho rozhodnutí zjistíme výklad zákona soudem.

7) Může pojišťovna v životním pojištění a pojištění nemoci nastavit sankce libovolně?

Platí obdobné zásady jako u úrazového pojištění. Pokud nestanoví žádné sankce, nemá právo krátit pojistné plnění. Pokud stanoví sankce větší, než nyní uvádí Zákon u úrazového pojištění, mohlo by se jednat o překvapivé ustanovení a mělo by být uvedeno přímo v pojistné smlouvě (§ 1753). Opět schází konkrétní soudní případy, a tedy rozhodnutí soudu.

§ 1753
Ustanovení obchodních podmínek, které druhá strana nemohla rozumně očekávat, je neúčinné, nepřijala-li je tato strana výslovně; k opačnému ujednání se nepřihlíží. Zda se jedná o takové ustanovení, se posoudí nejen vzhledem k jeho obsahu, ale i ke způsobu jeho vyjádření.

8) Co má v případě úrazového pojištění přednost – § 2846 nebo § 2800?

Paragraf 2846 je speciální vůči § 2800 (ten je obecnější), konkrétně hovoří o úrazovém pojištění a druhu porušení – alkoholu. Dle tzv. kolizních pravidel tedy vyhrává konkrétnější ustanovení, postupuje se dle § 2846, pokud pojišťovna v pojistné smlouvě nestanovila sankce jinak.

9) Jaké jiné zákony se mohou uplatnit v souvislosti s alkoholem?

Všechny pojišťovny mají v podmínkách uvedenu výluku na plnění v souvislosti s trestným činem. Textace se drobně liší, někdo váže výluku na pravomocné odsouzení, někdo jen na naplnění znaků skutkové podstaty trestného činu. Pokud tedy někdo např. pod vlivem alkoholu vyprovokuje rvačku a dostane „přes pusu“ a odejde se zlomenou rukou, nedostane od pojišťovny ani korunu.

A právě v souvislosti a alkoholem je dobré připomenout, že řízení pod vlivem alkoholu s 1 ‰ a vyšším v krvi je posuzováno jako úmyslný trestný čin. Soud má možnost posoudit jako úmyslný trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky i stav s nižší hodnotou alkoholu, a zvláště v okamžiku, kdy došlo k nehodě s poraněním (bavíme se o pojistném plnění z pojištění osob) se to přímo nabízí.

§ 274 Ohrožení pod vlivem návykové látky
(1) Kdo vykonává ve stavu vylučujícím způsobilost, který si přivodil vlivem návykové látky, zaměstnání nebo jinou činnost, při kterých by mohl ohrozit život nebo zdraví lidí nebo způsobit značnou škodu na majetku, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo zákazem činnosti.
(2) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta, peněžitým trestem nebo zákazem činnosti bude pachatel potrestán,
a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 havárii, dopravní nebo jinou nehodu, jinému ublížení na zdraví nebo větší škodu na cizím majetku nebo jiný závažný následek, …