DCC je past na nepozorné majitele bankovní karty. Pouze na první pohled výhodná služba ve skutečnosti znamená dražší platby kartou nebo dražší výběr z bankomatu.

Co je DCC?

DCC je zkratka z Dynamic Currency Conversion a v praxi to znamená, že při placení v zahraničí platební terminál obchodníka (obchod, hotel, benzinka, restaurace …) nabídne možnost zaplatit nejen v měně dané země (např. EUR), ale také se na displeji objeví částka v korunách.

Banky provozující terminály a bankomaty tvrdí, že je to výborná služba pro klienty, kteří ihned vidí známou částku a vědí, kolik zaplatí. Prostě v cizině se cítí jako doma, protože platí „v korunách“ a přesně tato částka se jim odečte z jejich účtu, ke kterému mají vydanou kartu.

Jak je to ve skutečnosti?

Služba je prakticky vždy nevýhodná a slouží pouze k tomu, aby banka na zákazníkovi vydělala. Za vše může nevýhodný kurz, který je horší, než kdyby majitel karty zaplatil v místní měně. V takovém případě se držiteli karty odečtou z účtu koruny dle směnného kurzu banky, která kartu vydala. A ten je výhodnější, než kurz užitý pro DCC.

Při volbě platby v korunách (využití DCC) kurz stanoví banka, co obchodníkovi dodala platební terminál. Tento kurz může být dle zkušeností klientů až o 14 % vyšší než kurz tvé banky. Takže například místo 3 000 Kč ve skutečnosti zaplatí zákazník 3 420 Kč. Navíc banka motivuje obchodníky, aby platbu  v korunách zákazníkům nabízeli. Obchodník dostane provizi nebo mu banka odpustí poplatek za platbu terminálem nebo obojí. Takže někteří obchodníci za klienta sami vyberou nevýhodný DCC kurz a pak jen přistrčí platební terminál k zaplacení klientovi.

Jak nenaletět na DCC?

Základem je odmítnou platbu v korunách. Pokud omylem zaplatíte, trvejte na stornu transakce. Každý obchodník to musí umožnit, řekněte, že neodejdete, dokud se platba nestornuje a dokud nezaplatíte výhodnějším způsobem. Pokud nebude vůle ke stornu, je třeba celou situaci dokumentovat (třeba na mobilní telefon), abyste měli pro vaši banku důkaz, až budete platbu u své banky reklamovat.

To vše je ale časově a psychicky náročné. Existuje jednoduché řešení, které ty nejlepší a proklientské banky v Česku již nabízejí. Nevýhodnou platbu u nich lze v internetovém bankovnictví zakázat. Pokud pak zahraničí obchodník podsune DCC nebo sám DCC omylem vyberete, platba se zamítne a vy v klidu zvolíte výhodnější variantu.

Které banky jsou na klienty hodné a umožňují zakázat DCC platby kartou?

  • 🔴 AirBank:  NE
  • 🔴 Banka Creditas: NE
  • 🟢 Česká Spořitelna: ANO
  • 🔴 ČSOB: NE
  • 🟢 Fio banka: ANO
  • 🔴 Komerční banka: NE
  • 🟢 Max banka: ANO
  • 🟢 mBank: ANO
  • 🔴 Moneta Money Bank: NE
  • 🔴 Raiffeisenbank: NE
  • ⚫️ Trinity Bank: nenabízí platební karty
  • 🔴 UniCredit Bank: NE

Jako první v Česku umožnila blokaci mBank v roce 2020 a v roce 2021 ji následovala Fio banka. K menším bankám se v roce 2022 přidala největší banka, Česká spořitelna. Tři mušketýry na kompletní čtyřku doplňuje Max banka, která možnost blokace uvádí na webu jako jednu z klíčových výhod karty při platbě v zahraničí.

Co si o bankách a DCC myslí lidé, zjistíš v diskuzi pod článkem o DCC na Seznam Médium.