Většina bank v srpnu nemění úrokové sazby na spořicích účtech, zpozornět by ale měli klienti ČSOB, MAX banky a Monety. Některé plánované změny mohou již brzy snížit připisovaný úrok.

ČSOB se přidává ke „standardu“

Hodně bank na trhu požaduje po svých klientech aktivitu pro získání bonusového úroku. Bez aktivity, a tedy bez bonusu, může být připisovaný úrok i nulový a spořicí účet je spořicím jen podle názvu. Nejobvyklejší formou aktivity je požadavek na provedení platby kartou vedenou k běžnému účtu.

Důvod této podmínky je jednoduchý. Jednak klient musí mít u stejné banky kromě spořicího účtu založen i běžný účet a zároveň je velká pravděpodobnost, že jde o hlavní běžný účet klienta. U hlavní banky je vyšší pravděpodobnost nákupu dalšího produktu (úvěr, hypotéka, investice) a už jen samotné platby kartou přinášejí alespoň minimální zisk z poplatků za platby hrazených obchodníky.

Nově ČSOB ohlásila, že od 16.9. 2023 pro získání bonusového úroku je třeba provést 5x měsíčně platbu. Zároveň zůstává druhá podmínka: jednou za tři měsíce se přihlásit do mobilního bankovnictví. Celkový úrok při splnění podmínek je 5 % ročně do částky 250 000 Kč. A pozor: pro získání úroku od 16.9.2023 je třeba splnit podmínku měsíc předem, tedy zaplatit 5x do konce srpna. Pokud klient podmínky nesplní, pak úrok bude jen 2,3 % nebo 3,3 % (pokud klient alespoň splní podmínku mobilního bankovnictví).

MAX banka se přidává ke „standardu“

V případě MAX banky je srpen poslední měsíc, kdy na běžném NEO účtu připisuje 4,61 %. Vysoký úrok na běžném účtu vypadá zajímavě, ve skutečnosti ale nepřináší bance žádnou hodnotu. Banky svou produktovou strategií naučily české klienty neočekávat na běžném účtu jakýkoliv úrok. Nadprůměrný úrok nabízí MAX banka na spořicím účtu (6,01 %) a v marketingové komunikaci stačí cílit právě na tento úrok.

Od září poklesne úrok na běžném účtu NEO na 0,5 % a pokud chce banka efektivně hospodařit, lze očekávat, že v budoucnu dojde k dalšímu poklesu (třeba až na nulu) a běžný účet bude čistě transakčním nástrojem jako u jiných bank.

Moneta pokračuje ve svém standardu

Moneta Money Bank pokračuje ve strategii „mucholapka“, kdy novější spořicí účty mají vyšší úrok a klientům na starších spořicích účtech se pomalu úrok snižuje. Tato strategie se pozná jednoduše – v úrokovém lístku se „hromadí“ spořicí účty, podobně jako se Járovi Cimrmanovi hromadili horníci v dole. Nový spořicí účet dostal označení Spoření H aktuálně můžeme v úrokovém lístku Moneta Money Bank napočítat 21 různých spořicích účtů pro fyzické osoby a z nich pouze 2 jsou aktuálně nabízeny (Spoření H a spořicí účet GOLD).

Srpnový žebříček spořicích účtů

Pouze na Medium Seznam mají čtenáři k dispozici každý měsíc aktualizovaný žebříček spořicích účtů, který zahrnuje všechny podobné produkty pro běžné spotřebitele. V žebříčku jsou obsaženy nabízené, ale i starší produkty, které stále zákazníci používají. Protože banky používají pásmové úročení, je výše úroku spočítána pro 4 různé hodnoty vkladů. Rozdíl mezi nejvyšším a nejbližším úrokem je neuvěřitelných 6,15 %.

Žebříček spořicích účtů v srpnu 2023

Žebříček spořicích účtů v srpnu 2023